Кетозис - енергия от мазнини и протеини !

Кетозисът е състояние, в което нивата на кетоните (кетоновите тела) в кръвта са завишени.
Кетоните се образуват едва след като гликогенните запаси в черния ни дроб са изчерпани.

За какво служат те?
Чисто и просто за енергия! Те са малки въглеводородни съединения, образувани от разпада на мастните запаси в тялото. Кетозиса обаче е потенциално опасно за здравето състояние, когато нивата на кетоните стигнат прекалено големи пикове.

Как да регулираме кетозиса и колко време е най-добре да поддържаме това състояние?
Когато тялото е в кетозис, човек почти не усеща глад и вероятно ще хапва по-малко от нормалното за него. Тялото ви превключва от въглехидратно-изгарящ към мастно изгарящ режим. Мастните запаси стават основния енергиен източник и човек се вталява и губи тегло. Затова ниско въглехидратните диети станаха толкова популярни и съответно ефективни, особенно сред хората с наднормено тегло.

Човек днес основно разчита на метаболизираната глюкоза от въглехидратите за енергийните си нужди, вместо на мазнините. Ако няма достатъчно глюкоза (въглехидрати) в кръвообращението, тялото извлича мазнините от клетките за гориво и така се появява наличието на кетони в кръвта. Те се произвеждат от мастни киселини в черния дроб.

Разбрахме, че въглехидратите не са най-приоритетните при изчистването.
А без какво не можем?

Нуждаем се от протеини и мазнини за изграждането и възстановяването на тъканите и клетките – протеините и мазнините също могат да бъдат и източници на енергия. Ако е необходимо тялото би си набавило всичката енергия от мазнини и протеини.

Когато има наличие на въглехидрати в тялото ни, те се разпадат на глюкоза, която пък се превръща в енергия и се транспортира до клетките в тялото ни.
Ако глюкозата обаче не може да се разпадне, което би било налице, ако инсулиновите нива са твърде ниски или пък няма наличие на глюкоза, тялото започва да метаболизира мазнините за енергия. Разпада на мазнините повишава кетонните нива в кръвта, водейки до кетоза. Кетозата може да възникне при болни от диабет Тип 1 (недостатъчно инсулин), алкохолизъм, гладуващи и тези от нас на ниско-въглехидратна или богата на мазнини/протеини диета.

Опасна ли е тази диета, която би могла да се превърне в режим?
Кетоните съдържат ацетон, ацетоацетат или бета-хидроксибутарат. Затова високите нива на кетони могат да бъдат токсични, правейки кръвта по-киселинна и увреждайки органи, като бъбреците или черния дроб.
Човешкото тяло се опитва да намали ацетонните (кетонните) нива, като ги освобождава под формата на дъх с плодов мирис или чрез потене.  Нивата се регулират и чрез уриниране.
Препоръчваме кетоновата диета, но не игнорирайте въглехидратите напълно за дълъг период от време, тъй като на организма му трябва време да се адаптира.

Кетонова диета за лечение на епилепсия – това е диета с висок прием на мазнини и нисък на въглехидрати. За първи път е разработена през ранните години на 20 век. Тази диета прави мазнините по-приоритетната суровина от глюкозата за добив на енергия. Епилепсията е най-често срещаното неврологично заболяване след сърдечния удар и засяга близо 50 милиона души по света. Според „The Epilepsy Foundation”, когато внимателно се спазва диетата, тя е успешна при всеки 2 от 3 деца, които са я опитали. Факт е, че при една трета пристъпите спират напълно. Докторите не знаят как точно подобна диета, която по принцип имитира глад чрез горене само на мазнини предотвратява пристъпи при епилептиците. Експертите не могат да обяснят, защо тази диета не работи на 100% при всички с епилепсия. Мултивитамини може да се добавят в диетата.

Кетоновата диета може да причини някои странични ефекти, включително дехидратация и констипация, затова е хубаво да се комбинира с много течности.

Кетоза за загуба на излишно тегло или приложението и в бодибилдинга – както обяснихме по-горе, ако тялото превключи от въглехидрати на мазнини, човек губи излишно тегло. Телата ни са устроени да съхраняват мазнини, понякога на доста нежелани от нас места като талията, дупето, бедрата и корема. Въглехидратите не могат да се съхранят по начина, по който се съхраняват мазнините (под формата на излишни мастни тъкани). Ако тялото ни е във „въглехидратен режим“ ние хапваме, когато въглехидратните нива са ниски за да си осигурим енергия. За да постигнем кетоза, тялото ни трябва да започне да се храни с високо белтъчна или богата на мазнини храна, и съответно да намали въглехидратите. Според някои организации и експерти като д-р Аткинс, с правилно проследяване нивата на кетозата могат да се държат в рамките на здравословното и спазващия диета да достигне неговия/неговата идеална телесна маса без да страда от непреодолим въглехидратен глад.

Има някои известни рискове от продължителния прием на много протеин и нищожно количество въглехидрат. Въглехидратите в най-простата си форма – да речем овесените ядки – са един чист източник на минерали, като калция и магнезия, затова някои учени спекулират с темата, че висококетоновата диета може да доведе до остеопороза, поради голямото количество отделен калций чрез урината и малкия му прием от естествено съдържащи го храни. Затова е хубаво да се суплементира с калций по време на дълги периоди, в които хапвате основно месо и пиете протеинови шейкове. Един друг страничен ефект от който всеки би извлякъл полза се базира на редица изследвания, доказващи, че високо протеиновата диета намаля холестеролните нива и кръвното налягане при хора с високо кръвно.

Това е нещо ново, нали?
Експертите не могат да се съгласят напълно колко полезна е кетозата при хората, когато тя е предизвикана от ниско въглехидратен прием и висок протеинов такъв. Някои казват, че е опасен метод, но за жалост не могат да се обосноват напълно. Други пък посочват човешката еволюция: през огромна част от съществуването си човека е бил ловец-хищник, който се изхранва чрез ловуване на други видове и е живял основно на именно такава диета за дълги периоди от време. Има и много документирани случаи на човешки общности, които и до днес се прехранват по този начин, а са в отлично здраве. Според изследвания след 2 до 4 седмичен период на адаптация, човешката физическа издръжливост не се засяга от кетозата - което означава, че не е задължително да приемаме много въглехидрати за да можем да възстановим изчерпаните гликогенни запаси.

Средно-верижните глицериди и връзката им с кетонната диета.
През 1960 година беше открито, че средно-верижните триглицериди (MCT) произвеждат повече кетони, от колкото нормалните здравословни мазнини (които в повечето случаи са дълго-верижни триглицериди). MCT са по-успено усвоими и моментално транспортирани до черния дроб чрез „hepatic portal system” (чернодробна вена) вместо лимфната система. MCT приложението измества класическата кетонна диета в много болници за третиране епилептични гърчове при деца. Така, че тези от вас, които искат да вкарат повече мазнини в хранителния си режим е добре да включат подобна суплементация в режима си.

Кои биха били основните храни, които трябва да яде човек на кетонна диета?
Яйцата, телешкото, конското и пилешкото месо, рибата, пълномаслените сирена, изварата, морските дарове. Това са високобелтъчните храни, от които ще можете да извлечете непреработени мазнини. Трябва да се стремите 80% от калорийте ви да идват именно от мазнини и затова може да се наложи да прибегнете до някои рафинирани източници, като маслото и други, които няма да споменаваме понеже сме на мнението, че рафинираните храни нямат място в здравословното хранене, за разлика от много болнични политики. Зехтина и Средноверижните триглицериди и кокосовото масло са отлични източници на мазнини, ядките и рибата също.

Какво мислите за ниско-въглехидратните диети ?
Нима те не са най-отличния начин за чистене на телесните мазнини ?


Сила БГ Тийм.

Ако тази статия ви е харесала, моля гласувайте за нея

Пълна версия Сила БГ Магазин