сила бг магазин
сила бг медия
»
»
България спортува: Хокей – ловкост и бързина+видео!

България спортува: Хокей – ловкост и бързина+видео!

Най-старата игра?

Хокеят е една от най-старите игри и съществуват редица доказателств за това. Играе се в Персия през 2000 г. пр. Хр. Името „Хокей” вероятно произлиза от френското „hocquet” – овчарски прът, което се отнася за кривите стикове, които се използват за удряне на шайбата.

Корените на хокея като спорт са заровени в дълбока древност. Редица музеи предлагат изложби, че играта се играла от римляните и гърците, както и от ацтеките няколко века преди Колумб да пристигне в Новия свят. Съвременната игра на хокей се появява в Англия в средата на 18-ти век и до голяма степен се дължи на популяризирането на играта в училищата.



Първата хокейна асоциация е създадена в Обединеното кралство през 1876 година и е „отговорна” за изготвянето на пълния набор от правила в играта.

Развитие на спорта

Хокей на трева - До 70-те години играта на международно ниво се играе предимно на естествена трева, но изкуствената такава прави играта много по-бавна. Когато тя се използва за първи път, играта става по-бърза и по-вълнуваща от всякога!



Олимпийската история на играта
 
След първото появяване в игрите в Лондон през 1908 г., хокейът заема твърда позиция за олимпийската програма от Антверпските игри през 1920 г. Жените влязоха в този спорт през 1980 г. в Московските игри. От 2000-те игри в Сидни мъжете се състезаваха в турнир с 12 отбора и жени в 10-ти отбор.


 
В своята 100-годишнина на олимпийско съществуване хокеят е доминиран от една страна. Индийският мъжки отбор, с шест последователни титли между 1928 и 1956 г., беше непобедим в 30 последователни мача и вкара 197 гола.

Първи етап – поява и възникване

Първи сведения за играта хокей в България се появяват в края на ХІХ век.
1897 г. В статия от трети брой на сп. “Училищен преглед” се описва същността на английската игра (Hockey).

1901 г. Първите инструкции за плъзгане и ходене по пързалка са дадени в ръководство, отпечатано в Кюстендил от Големинов и Бланшуд.
1914 г. За първи път играта е демонстрирана в България от Александър Момчилов – Чоки;



1915 г. Александър Момчилов сформира първият отбор по хокей към спортен клуб “Атлетик”. Хокей се практикува и в клуб “Савата”;
1919 г. В Обединен спортен клуб “Славия” започват занимания по хокей;
1924 г. Към водещите клубове, в които се практикува хокей се сформират и юношески отбори.;
През 1942 г. българският национален отбор записва първия си международен мач - на 17 януари в Букурещ нашите побеждават Югославия с 4:2.
Дело на ентусиасти, начинанията свързани с появата и развитието на хокея се явяват подтик и първооснова за появата на хокея на лед.
 


 
Втори етап - начало на организираното хокейно движение

Началото на организираното хокейно движение у нас е поставено през 1949 г., когато се провежда турнир по случай V-ия конгрес на БКП с участието на няколко отбора. На 16 септември същата година е учредена Републиканска секция по кънки и хокей на лед, първоприемник на Българска федерация по кънки и хокей на лед.



В началото състезанията са от рода на градски първенства, без ограничения във възрастта. Създава се съдийски правилник, пригоден за нашите условия, под ръководството на Венцислав Ангелов, завършил висше физкултурно образование в Унгария. По-късно правилникът е преработен и допълнен от колектив в състав - Никола Нинов, Георги Костов, Александър Дичев и Стефан Додев. През 1952 г. е факт и първия държавен шампионат. Мачовете се играят в Рила, на Седмото езеро до хижа "Мусала". Участващите клубове са само от столицата - "Червено знаме", "Народна войска" (по-късно - ЦСКА), "Академик", "Строител" и "Ударник" (под това име се състезава "Славия" в периода 1950-1954 г.). Шампион е отборът на "Червено знаме", който на финала побеждава "Ударник" с 1:0.
 


Трети етап - модернизация и постижения

В началото на 70-те години започва изграждането на още две ледени площадки с изкуствен лед в София - стадионите "Червено знаме" (на 4-ти км) и "Славия". И двата са завършени приблизително по едно и също време - през 1974 г. По същото време е пусната в експлоатация и открита пързалка в Стара Загора. В следващите години са изградени пързалки в Русе и Елин Пелин. През 1979 г. и Перник се сдобива със свой зимен стадион.
 
 

През 1975 г. София за първи път е домакин на световно първенство за мъже! Нашите приемат отборите от група "С". България се класира на второ място и добива право на участие в група "В" на следващата година. От това време е и абсолютният рекорд по зрителска посещаемост на хокейна среща у нас. Около 8000 души наблюдават мача с Норвегия (2:2) на ст.  "Славия" (тогава пързалката на "белите" е открита и разполага само с покрив над леденото поле).
 


 
След 1987 г. за период от 20 години първото място у нас е било притежание само на два отбора - "Славия" и "Левски". "Синьо-бялата" хегемония бе разчупена едва през 2006 г., когато хокеен клуб "Академик" триумфира с титлата.



В началото на 90-те години хокеят на лед се намира в подем и в старата българска столица - Велико Търново.


 
Апогеят е достигнат през 1994 г., когато изграденият в града зимен стадион става арена на финалите на републиканското първенство за юноши до 14 г. Местният тим по хокей на лед "Етро-92" става шампион, надигравайки столичните "Славия" и "Левски".



Домакините изиграват и две контроли с връстниците си от "Цървена звезда" като записват загуба (3:4) и победа (4:3).



Знаете ли, че? ..




СИЛА БГ подкрепя българските спортове – независимо какъв си избрал, продължавай да следваш мечтата си и не спирай да тренираш!

Ето защо ние се срещнахме с едни истински хокей шампиони - показваме Ви ги в поредицата на СИЛА БГ - "България спортува"!
 


Цялото видео можеш да видиш тук!
 
Очаквайте още от поредицата ни!
Спортът възпитава и дава много повече от всяко друго занимание!
 
 
СИЛА БГ Тийм!
Ако тази статия ви е харесала, моля гласувайте за нея
Коментари
ДОБАВИ КОМЕНТАР
Име/Прякор *
Твоят E-Mail *
Коментар *
Реклама
Последни коментари
Не че съм заклет фитнес маниак, основно тренирам други спортове, но не ра ...
Не напразно Amix Nutrition ми е, любимата марка ! Просто The Best
Уникални както винаги
Интересно

"Вземете 30гр. соев протеин изолат, последван от половин чаена лъжичка зехтин и половин чаена лъжичка ленено масло преди лягане. Тези масла ще изиграят страхотна роля в забавянето на усвояването на соята, което е точно желания ефект по време на сън. Освен че е изключително подходяща и за вегетарианци соята е нагло евтина, което е още един огромен неин плюс."

Реклама
Copyright © 2007 - 2024 silabg.com