Много от нас си представят пътувания, скъпи коли и къщи, почивки, материални подаръци и живот в охолство. Но един американец решава да използва тези ресурси по малко по нетрационен начин, а именно да се опита да живее вечно.
„За първи път в историята на човешката раса, не знаем колко дълго и колко качествено можем да живеем.”
Това е една от първите реплики във филма „Не умирай” (превод от англ. "Don’t die"), която наистина задава темата и посоката, в която сюжетът продължава. Филмът не е фикция, а документален и разказва историята на Браян Джонсън – бизнесмен, който отдава живота си на това да тества лимитите на дълголетието с помощтта на модерната медицина.
Джонсън е 45-годишен милионер, живеещ в Калифорния, САЩ. От няколко години той всеки ден изпълнява строг режим, наречен още протокол, състоящ се от над 100 стъпки. Този режим се нарича Blueprint и е създаден от д-р Оливър Золман, който се занимава с проучване на методите за забавяне на стареенето и дори подмладяване. Спрямо тестовете им протоколът работи. Измервайки състоянието на вътрешните органи и други показатели, тестовете показват, че Браян се е подмладил с 5 години.
Ежедневието му протича по следния начин:
- Събуждане в 4:30;
- Излагане на лампа с бяла светлина, която наподобява слънчевата, но без UV лъчи;
- Проверява температурата на тялото си;
- Практикува HRV терапия, в която поставя малък електрод в ухото си, който стимулира вагусовият нерв, ангажира парасимпатиковата нервна система, предотвратява бърнаут, намалява възпаленията и с него може да чуе сърдечната честота и функцията на белите дробове;
- Приема 54 хапчета, заедно с напитка, която той приготвя сам и нарича „Зеленият гигант”, състояща се от вода, хлорела на прах, аминокиселинен комплекс, креатин, колагенови пептиди, какаови флаваноли, цейлонска канела;
- Слага си шапка за растеж на косата;
- Тренира един час, 35 упражнения;
- Яде няколко килограма зеленчуци, защото спазва веган диета;
- Предстоят още различни терапии;
- След това още две хранения преди 11:00 и още 34 хапчета;
- Още няколко терапии през деня;
- След това изпълнява вечерната си рутина;
- И си ляга в 20:30.
Каква всъщност е философията зад всичко това?
Критиците на Браян оспорват практиките му, защото според тях, ако всеки ден отделяш времето си изцяло на практики, които удължават живота, ти всъщност не живееш по начина, по който повечето хора биха искали, ставайки роб на ежедневието си.
За Браян това обаче е освобождаващо. По негови думи той цял живот е искал да бъде свободен от тялото си. Чрез тези практики, той оставя умът си в ръцете на алгоритъма на Blueprint и споделя “намерих повече облекчение в „понижаването”на ума си и „издигането” на тялото, отколкото през целия си живот. Винаги отчаяно съм искал да се освободя от себе си.”
Днешният му начин на живот разбира се е отражение на миналото и историята му. Роден в мормонско, не особено богато семейство, Браян още в тийнейджърска възраст разбрал, че иска да работи за себе си. Той основал и действал като председател и главен изпълнителен директор на Braintree, компания, специализирана в мобилни и уеб системи за разплащане за компании занимаващи се с електронна търговия. Braintree придобива Venmo, друга услуга за мобилни плащания, през 2012 г. за 26,2 милиона долара и след това комбинираното дружество е купено от PayPal за 800 милиона долара през 2013 г.
Браян Джонсън във филма „Не умирай“. Снимка: Netflix
В този период Браян е от типичните собственици на бизнеси в IT сектора, които работят денонощно, а когато се прибирал вкъщи често се карал със съпругата си, с която заедно имат три деца. След това се утешавал с храна и си лягал да спи, като сънят му бил некачествен, заради храните с високо съдържание на захар, които консумирал и така всичко се натрупвало.
За него обаче най-трудната част от седмицата били неделите, когато ходел на църква със семейството си. Израстнал в мормонско общество, той вече не намирал връзка между религиозните проповеди и собствените си разбирания за живота.
Още по темата
След този труден период той се развежда с жена си, напуска църквата и продава бизнеса си, като му отнема няколко години да се изгради отново като личност. И в крайна сметка намира чувство на освобождение в Blueprint. Джонсън казва, “когато дам власт на тялото си, то не извършва саморазрушителните вреди, които мислите ми могат да направят.”
Браян Джонсън във филма „Не умирай“. Снимка: Netflix
Д-р Оливър Золман, създателят на Blueprint, споделя, че прекомерните практики против стареене могат да бъдат опасни за човешкия организъм. Затова Браян е подложен на много тестове, които определят ефективността на всяка терапия и следят резултатите, за да се останови безопасността й. Имало е случаи, в които дадена терапия е прекратена заради наблюдаването на странични ефекти.
Целта на Джонсън, като първия човек изпълняващ протокола Blueprint, е да достигне до екстремности, за да може да се добие по-добра представа за ефективността на практиките включени в него. Той разбира, че не всеки човек може да си позволи да живее подобен на неговия живот, в който изпълнява стриктно такова ежедневие. Невото желание е чрез науката и тестовете да се опитат да разберат какво е възможно и какъв е лимитът на забавянето и обръщането на ефекта на стареенето.
Една от най-рискованите терапии, на които Браян се подлага във филма е генна терапия с фолистатин, която най-вече се използва в бодибилдинга и с нея се търси увеличаване на силата и мускулна маса. При проучвания направени върху мишки, след тази терапия се наблюдава увеличаване на дължината на живота им с 30%. Седем месеца след терапията мускулната маса на Браян е била увеличена със 7%. В началото на 2024 той я изпълнява за втори път.
Друга нестандартна практика за обръщане на стареенето, която е показана във филма, е предаването на кръвна плазма от по млад индивид на по възрастен. Отново проучвания с мишки, в които артериите и кравоносните съдове на една по-млада и една по-стара мишка се зашиват показват, че притока на „млада” кръв възобновява функциите на тялото на по-възрастната мишка. По същата логика се практикува и транфера на плазма. В "Не умирай" синът на Браян дава от своята кръв, а Браян предава плазма на баща си.
Браян Джонсън, синът му Талмидж и баща му Ричард. Снимка: Netflix
Филмът оставя доста въпроси у зрителите. Дали Браян наистина прави целия този експеримент за общото благо и за развитието на науката, или създава култ, чрез който цели да продаде възможно най-много добавки и продукти, с които обещава дълголетие? Възможно ли е да живееш пълноценно, ако най-голямата ти цел е да не умреш? Ще има ли реални ползи за модерната медицина и здравеопазването, който ще произлязат от проекта Blueprint?
Филмът можете да намерите в Нетфликс, като има аудио и субтитри на различни езици, но не и на български.
Последвайте ни:
Instagram: https://www.instagram.com/silabg TikTok: https://www.tiktok.com/@silabg.com
Facebook: https://www.facebook.com/silabg
YouTube: https://www.youtube.com/@silabgcom
Сила БГ Тийм!