сила бг магазин
сила бг медия
»
»
10 фундаментални билки в народната медицина

10 фундаментални билки в народната медицина

Сила БГ реши да проучи 10 от най-популярните билки, съдържащи се в разнообразни чайове и билкови лекарства на пазара.



Корен от сладник (radix glycyrrhizae) – това е една от 50-те фундаментални билки на традиционната китайска медицина и е широко разпространена в азиатската. Билката лекува недостиг на кислород, умора, загуба на апетит, отклонения в храносмилането, подобрява функциите на обмяна и транспортиране на веществата на далака и стомаха.

Далакът управлява мускулите а черният дроб – сухожилията, което означава, че коренчето има силата да успокоява мускулни болки и крампи. Овлажнява белите дробове и спира кашлицата, помага срещу настинка.

Странични ефекти: съдържа глициризин, който може да причини повишено кръвно налягане, задържане на вода и сол и ниски нива на калий. В големи количества причинява дисбаланс на кортизола.
 
 
Мащерка (herba thymi serpylli) – древните египтяни я използвали за балсамиране, а гърците използвали аромата и в своите бани, защото вярвали, че предизвиква кураж. Маслото от мащерката съдържа 20 до 54% тимол. Използва се срещу нарушения в респираторните функции – бронхити, грип, задух, кашлица. Има антисептичен ефект, затова се използва срещу възпаления на гърлото и стомашни и чревни заболявания.

 
Бял равнец (Achillea millefolium) – белият равнец е прочут с това, че древните войници лекували с него раните си. Тъй като е сладък и леко горчив, през Средновековието са го използвали и за аромата на бирата. Дори птиците го използват, за да ограждат с него гнездата си и да ги предпазят от бактерии. Възстановителните способности на билката са много големи. Може да се използва както за повишаване на кръвния поток, така и за съсирване. Лекува настинка, грип, възпаления, стомашни проблеми, главоболие.

Жълт кантарион (herba hyperici) – една от най-дълго използваните билки в медицината.  Действа противовъзпалително, противомикробно, ранозаздравяващо и противоязвено. Тонизира нервната система, има кръвоспиращ ефект, подобрява оросяването на сърдечния мускул, засилва сърдечната дейност. Използва се за лечение на депресия и алкохолизъм, благодарение на съставката хиперфорин, която повишава нивата на серотонина, норепинефрина и допамина.

 
Градински чай (Salvia officinalis) – малък вечнозелен храст, растящ в Южна Европа и Средиземноморието, също и в югозападната и полупустинна част на Северна Америка. Съдържа 1—2,5% етерично масло с главни компоненти туйон (около 50%), цинеол — 15%, други терпени (борнеол, камфора, пинен, цедрен) — 15%, и около 15% сесквитерпени. В листата се съдържат около 8% катехинови дъбилни вещества, флавоноиди (производни на лутеолина и апигенина), β-ситостерол, витамини (В1 и С), каротен, фумарова и никотинова киселина. Използва се за лечение и подправка, като съвременната медицина го препоръчва срещу потене и като дезинфектант. Градинският чай помага на всяка система от тялото.

 
Живовляк (folium plantaginis majoris) – използва се още от праисторически времена. Има съсирващ, противотоксичен, противомикробен, противовъзпалителен, антисептичен и  противохистаминов ефект. Използва се против кашлица и бронхит. Семената му са полезни срещу запек, раздразнени черва и като диетичен суплемент. 


Лист от слез (folium malvae)  - Разпространен е в цяла България, също в Европа и Азия. Има омекчително, противовъзпалително, слабително, спазмолитично и седативно действие. Използва се при възпалителни заболявания на дихателната и храносмилателната системи (ларингит, остър и хроничен бронхит, бронхиална астма, кашлица, язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника и др. Намира и външно приложение при изгаряния, отоци, циреи, акне, колпит и др.

 
Мента (folium menthae piperitae) -  В България се срещат около 9 вида с многобройни вариации, от които се отглежда M. piperita - черна мента. Ментовото масло е незаменима суровина в парфюмерията, алкохолната и захарна промишленост. Ментата е една от най-използваните билки поради многото си полезни въздействия. Древните римляни ароматизирали с нея залите за тържества и пирове, защото смятали, че мирисът на мента усилва мозъчните функции и подобрява паметта. Именно затова тогавашните студенти ходели на занятия с венци от растението.

Ментоловото масло помага срещу гадене, болки в стомаха, метеоризъм (газове в червата),

Ментата успокоява спазмите в храносмилателните пътища, възвръща апетита. Важно е да се приема в малки дози в чай например. Има и противовъзпалително и жлъчегонно въздействие. Ментата е подходяща билка за лечение при заболявания на жлъчните пътища, жлъчнокаменна болест, хроничен панкреатит, разстройство. ародната медицина пък казва, че ментата е подходяща билка за лечение при виене на свят, безсъние, главоболие, депресия, епилепсия. 

 
Лайка (Matricaria chamomilla L.) - Расте по ливадите, поляните и пасищата, около населените места, покрай пътищата. Разпространена е из цялата страна. Съдържа цял арсенал от съставки: етерично масло с характерен син или синьозелен цвят (съдържащо хамазулен, азулен, кадинен, терпени и сесквитерпени), флавоноиди, фитостерин, витамин С, провитамин А, горчиви вещества, слуз, кумарин, апигенин, матрицин, апин, херниарин, холин, глицериди на мастни киселини, минерални соли и др. Има противовъзпалително, антисептично, болкоуспокояващо, спазмолитично, ранозаздравяващо, успокояващо, потогонно и други действия.

Най-важната действаща съставка на етеричното масло е хамазуленът. Доказано е неговото противовъзпалително, спазмолитично и газогонно действие, както и стимулиращото действие на етеричното масло върху централната нервна система. Лайката се прилага главно при заболявания на стомашно-чревния тракт, простудни заболявания на горните дихателни пътища и като успокояващо средство.

Билката се използва съответно вътрешно или външно при различни възпаления - на лигавицата на устата, венците, гърлото, при зъбобол, гастрити, ентерити, колити, язва на стомаха и дванайсетопръстника, на конюнктивите, при хемороиди, бяло течение, болезнени и труднозаздравяващи рани, мокрещи екземи, циреи, потене на краката. Под формата на инхалации се предписва при грип, фарингити, ларингити и пр.

 
Плод от резене (сминдух) - fructous foeniculi. Сладкото резене е диворастящо растение, което се среща в повечето части на Европа с умерен климат, но обикновено се смята, че е характерно за бреговете на Средиземно море, откъдето се разпространява на изток към Индия. Растението се отглежда заради плодовете (обикновено наричани още семена от резене), които се използват за лекарствени цели.

Има отпускащ ефект на алкохолни екстракти и етерично масло от резене върху отделни свити гладки мускули. Отбелязано е, че редица съединения в плодовете от резене потискат растежа на патогенни бактерии и гъбички. Възможно е отпускащият и противовъзпалителният ефект, както и антимикробното действие на съставките да допринасят за традиционната употреба на лекарствените продукти, съдържащи сладко резене, за лечение на леки спазматични стомашно-чревни оплаквания и за лечение на кашлица, свързана с простуда.
 
В допълнение секретолитичният и отхрачващ ефект на двата основни компонента в плода от сладко резене (анетол и естрагол), наблюдавани в проучване при зайци, също биха могли да потвърдят предполагаемите ефекти от традиционната употреба на резене за кашлица, свързана с простуда.

Сила БГ Тийм
Препоръчани билкови продукти
Ако тази статия ви е харесала, моля гласувайте за нея
Коментари
ДОБАВИ КОМЕНТАР
Име/Прякор *
Твоят E-Mail *
Коментар *
Реклама
Последни коментари
Не че съм заклет фитнес маниак, основно тренирам други спортове, но не ра ...
Не напразно Amix Nutrition ми е, любимата марка ! Просто The Best
Уникални както винаги
Интересно

"При трениране на гладно риск от хипогликемия и неразположение при нормални обстоятелства съществува само след твърде дълга и изтощителна тренировка в съчетание със сериозен калориен и въглехидратен дефицит, предизвикан от строг хранителен режим."

Реклама
Copyright © 2007 - 2024 silabg.com