
Функцията на жаждата
Жаждата е важен механизъм за осигуряване на тялото ни с достатъчно течности. Но жаждата също е сигнал за тревога. Ако тялото ни губи твърде много вода, концентрацията на веществата, разтворени в кръвта, се увеличава. Получаваме сигнал „жажда“. По този начин тялото ни рано ни предупреждава за опасна липса на течности. Това стимулира нервите в мозъка и изпраща сигнал. В същото време се освобождава хормон, наречен ADH (антидиуретичен хормон). Този хормон кара бъбреците да отделят по-малко вода чрез урината. Така тялото ни предотвратява още по-бързата загуба на течности. Усещането за жажда обаче намалява с възрастта и за възрастните хора става все по-трудно да разпознаят навреме предстоящата дехидратация.
.jpg)
Колко вода да пием на ден?
Препоръчителният дневен прием е около 2 литра вода на ден или около осем чаши. Това обаче може да варира спрямо възрастта, теглото, външната температура и физическата активност. Нуждата често е по-висока при високи външни температури, физическа активност или някои хронични и остри заболявания. Бъбречната функция често намалява с възрастта, така че е важно да се осигури адекватен прием на течности през целия ден.
Подходящи напитки в горещо време
Най-подходящите варианти са чиста чешмяна вода и минерална вода, билкови и плодови чайове без захар и сокове без високо съдържание на захар. Напитките трябва да са хладки или леко охладени, а не ледено студени.
Още по темата
Съвети, за да сте сигурни, че пиете достатъчно в горещо време
- Пийте дори и да не сте жадни. В горещо време имаме особено голяма нужда от течности. С възрастта обаче чувството за жажда намалява.
- Поставете напитките си на лесно достъпни и видими места, за да не забравяте.
- Настройте си таймер или нотификация за подсещане. Можете също така да закачите бележки (например на огледало).
- Винаги носете със себе си нещо за пиене, когато сте навън, особено когато е много горещо или сте физически активни.
- Тялото ни получава течности и от храната. Особено в горещо време, богата на вода диета с много пресни зеленчуци и плодове (краставици, пъпеши и ягоди, например, се състоят от над 90 процента вода) е полезна.
.jpg)
Консумация на алкохол през горещите месеци
При горещо време трябва да ограничите консумацията на алкохол, въпреки че охладените алкохолни напитки като бира, вино, шприцове или коктейли могат да изглеждат особено освежаващи през лятото. Възрастните хора могат да понасят по-малко алкохол от по-младите, тъй като делът на телесната вода на килограм телесно тегло намалява с възрастта. Освен това с напредването на възрастта на тялото му отнема повече време, за да разгради алкохола.
Ефекти на алкохола и топлината върху тялото
Алкохолът и топлината увеличават разширяването на кръвоносните съдове и понижават кръвното налягане. Така напрегнатата от горещините сърдечно-съдова система се натоварва допълнително от консумацията на алкохол. Това може да доведе до световъртеж, ускорен пулс и дори припадък.
В допълнение, алкохолът пречи на естествения воден баланс на тялото ни поради дехидратиращия си ефект. При горещо време това може да доведе до повишеното отделяне на вода и заедно с прекомерното изпотяване може да причини дехидратация.
Освен това консумацията на алкохол има отрицателно въздействие върху регулирането на телесната температура и дишането. Рискът от прегряване се увеличава. Хората, които са под въздействието на алкохол, имат ограничени умения за реакция и често преценяват погрешно опасността от топлината за тяхното здраве. Освен това естественото усещане за жажда може да бъде нарушено от алкохола.
Разбира се това не означава да не си позволявате по един коктейл след работа докато се наслаждавате на приятното време навън. Слушайте тялото си и не преклаявайте нито с консумацията на алкохол, нито с прекомерната консумация на вода, защото и тя би имала негативен ефект върху тялото ви.
Сила БГ Тийм!