сила бг магазин
сила бг медия
»
»
Фитнес съвети за мускулна маса през зимата

Фитнес съвети за мускулна маса през зимата

Дали зимата е сезонът, в който трупаш мускулна маса или трупаш излишни мазнини по време на празниците и забравяш за режима си – това зависи само от теб. Напомпването през зимата вече не е просто тенденция. Новото поколение културисти търсят все повече информация за актуалните научни изследвания, свързани с изграждане на чиста мускулна маса, без складиране на така омразните мазнини.

Склонни сме да вярваме, че повечето хора ще се възползват и ще отпуснат края на строгата диета и ще го карат по-леко поне за няколко седмици. Всъщност, това може да се отрази положиотелно на надбъбречните жлези. Голяма част от хората обаче ще наблегнат на тренировките преди и по време на празниците, за да компенсират по-високия калориен прием. Не разглеждай зимния сезон единствено като период за трупане на мускули, а също като време за възстановяване. Виж някои полезни съвети и разбери кои храни са най-подходящи през зимата.

1. Възстановяване на имунната система

Зимата и студеното време са свързани с един много неприятен фактор за здравето - грипа. Празниците създават подходящите условия за разпространяване на микроби и болести, т.к. това е времето, когато много хора се събират на едно място, за да общуват по между си. Освен това, прекомерното хранене, типично за празничните дни, може да натовари храносмилателната система и да увеличи риска от настинка. Имунната система се изгражда основно от червата и е отражение на тяхното здравословно състояние.

Най-добрият помощник за имунната система са качествените пробиотици. Естествено те се откриват в обикновеното кисело мляко, но за съжаление то често е натъпкано с допълнителна захар. За това, ние препоръчваме да го заместиш с козе мляко или гръцко кисело мляко, обогатено с пробиотици.



Другата съставка, която може да ти помогне да се справиш със студеното време и болестите е глутамин. Един от най-добрите трикове за борба с настинката е приемът на 5 гр на всеки час, веднага щом усетиш първите симптоми. Глутамин помага за възстановяване на здравето на червата. Когато бактериите навлязат в тях, инкубационният период може да бъде до пет дни. През това време, бактериите се размножават и нахлуват в останалата част на тялото, за да предизвикат неприятните симптоми на грип. Възстановяването на чревната фауна ще подпомогне процеса на хомеостаза и ще съкрати времето за справяне с неприятните симптоми на половина.

2. Яж различни храни

Тъй като повечето хора следват една и съща диета с едни и същи храни отново и отново, зимата е подходящо време от годината, за да разнообразят менюто. Остави пилето и ориза и ги замени с нещо по-леко като филе миньон и пюре от карфиол. По време на зимния сезон, мозъчната дейност се забавя и енергийните нива спадат. Промяната на диетата ще ти помогне да предотвратиш възможни хранителни непоносимости, които често се развиват в следствие на твърде честа консумация на едни и същи храни. Тъй като през зимата прекарваш по-малко време на открито и не получаваш достатъчно слънчева светлина, рискът от дефицит на жизненоважния витамин D се увеличава многократно.

За това ти препоръчваме да ядеш храни с по-висока концнетрация на този витамин.

Ето няколко основни хранителни източници на витамин D:

  • Скумрия
  • Масло от черен дроб на треска
  • Червена сьомга
  • Сардини
  • Телешки черен дроб
  • Яйца
  • Гъби

Разбира се, хранителните добавки с витамин D са бърз и лесен начин да снабдиш организма с необходимото количесто.
 

3. Помощ в изграждането на мускулна маса

Най-доброто нещо, което можеш да направиш в тази връзка е да увеличиш приема на протеини. Един от начините да го направиш е ядеш повече месо. Опитай различни видове - дивеч, като елен и глиган. Винаги залагай на естествено месо, без скрити химикали и пълнежи. Това не само ще ти помогне да увеличиш мускулната маса, но ще ти осигури по-добър фокус и по-бърз метаболизъм през целия ден. Освен това, аминокиселините ще подпомогнат борбата със зимната депресия и ще съдействат за поддържане на високи енергийни нива.


 

4. Поддържай активен метаболизъм

Напомпването не означава, че трябва да изглеждаш като човечето на Michelin, а че трябва да премахнеш всички излишни мазнини. Приемай въглехидрати с нисък гликемичен индекс както обикновено, но увеличи приема на въглехидрати през нощта, когато тялото ги обработва по-ефективно. Това е подходящото време за консумация на по-високо гликемични въглехидрати като сладки картофи, див ориз или моркови. Ако се храниш с тях правилно, те ще подпомогнат мускулния растеж след тренировка. Протеинът и аминокиселините ще ускорят метаболизма, а въглехидратите, приемани в точното време, ще ти осигурят достатъчно енергия за следващата сесия.


 

5. Стимулирай мозъчната дейност

По това време на годината симптомите на депресия стават много разпространени. Липсата на слънчева светлина и топлина прави някои хора по-уязвими по отношение на негативни мисли и влияе директно върху мотивацията. Това не е подходящото време за ограничаване на мазнините. Мозъкът се нуждае от мазнини, за да функционира правилно. Всички източници на мазнини са необходими през този период. Полинаситени, мононенаситени и и дори наситени мазнини са ценни, особено през зимата. Наситените мазнини се отразяват положително върху свободния тестостерон. Това е изключително важно за растежа на мускулите, възстановяването на тъканите, силната имунна система и сексуалната функция. Най-добрите източници на наситени мазнини са кокосовото масло, органичното масло, месото и ядките.




Наситените мазнини помагат за задържане на повече Омега-3 незаменими мастни киселини в клетката и съдействат за превръщането им в DHA, елемент от решаващо значение за оптималното здраве и функциониране на мозъка на всички етапи от живота. Въпреки това, твърде много наситени мазнини могат да бъдат вредни.

Счита се, че адекватното количество е около една трета от общия дневен прием на мазнини.

Използвай тези няколко месеца през зимата, за да излезеш от рутината, да разнообразиш хранителните си навици и да направиш студените и скучни дни малко по-интересни и приятни.
 

Топ продукти за изграждане на мускулна маса
192
.
00
лв.
Ако тази статия ви е харесала, моля гласувайте за нея
Коментари
ДОБАВИ КОМЕНТАР
Име/Прякор *
Твоят E-Mail *
Коментар *
Реклама
Последни коментари
Не че съм заклет фитнес маниак, основно тренирам други спортове, но не ра ...
Не напразно Amix Nutrition ми е, любимата марка ! Просто The Best
Уникални както винаги
Интересно

"Бактериите и плесените са друг източник на ензими, които са познати като микробиални ензими. Те се произвеждат чрез редица ферментационни процеси. Сравнително нескъпоструващи суровини са, а в същото време са богат източник. Именно затова микробиалните ензими са в основата на приблизително 90% от всички комерсиални продукти съдържащи ензими."

Реклама
Copyright © 2007 - 2024 silabg.com