Общовалидно за повечето зимни спортове е задължително да носите каска! Добрата форма, силните мускули и правилната загрявка автоматично намаляват шанса ви за контузии. На пистата важи правилното „задния пази предния”, но какво още можете да добавите в рутината си, за да сте по-спокойни?
Ски
Много травми по пистите засягат коляното. Честа причина е неправилно настроени ски автомати или щраймери на обувки. Докато се движите с по-висока скорост по пистите, трябва да се уверите, че не е възможно ската ви да се откачи. За тази цел се уверете, че автоматите на ската са правилно настроени спрямо теглото ви. Ако знаете как можете да го направите, просто използвайте отвертка и за да ги настроите вкъщи сами. Ако обаче не сте сигурни и се колебаете, можете да отидете в специализиран сервиз или в гардероб, в който отдават ски под наем и там със сигурност ще могат да ви помогнат. Стилът на каране също може да бъде фактор в избора на настройката.
Друга част от екипировката, на която трябва да обърнете внимание са щраймерите на обувките. Те трябва да са достатъчно силно затегнати, така че кракът ви да не мърда в обувката и да не може да се изхлузи. Това се прави и за да може да имате по-добро усещане на ските и за да ги контролирате по-успешно. Въпреки, че в началото е леко неудобно, това е важна стъпка в подготовката. Разбира се, този процес трябва да е лишен от болка и ако изпитвате такава, се опитайте да ги разхлабите леко.
Сноуборд
При падане, което е неизбежно, особени начинаещите сноубордисти посягат с ръце при приземяването. Това обаче може да доведе до много сериозни травми, най-често счупени китки. Протекторите за китки или подсилените ръкавици за сноуборд предлагат надеждна защита.
Друга важна част при карането на сноуборд е избора на масто за почивка докато сте на пистата. Когато се почувствате изморени и искате да седнете, за да си починете, трябва да се уверите, че го правите на подходящо място. Спирайте само на върха на ръба на склона или на места с висока видимост. В противен случай рискувате други ентусиасти на зимните спортове да се сблъскат с вас. За да избегнете да гоните сноуборда си надолу по пистата, като това е и опасно за околните, винаги трябва да го поставяте в снега със страната, на която са автоматите, надолу.
Шейни
За малките деца спускането със шейни е безгрижно забавление.
Още по темата
Зимен туризъм
Зимният туризъм включва подобни рискове като летния, но съществената разлика е в ограничената слънчева светлина, късия ден и ниските температури. Правилното оборудване е от значение, както и предварителния избор на маршрут. Избягвайте безцелните разходки и се постарайте да предвидите достатъчно време за отиване и връщане. Студът и снегът забавят темпото, стъмва се по-рано. Подгответе се с подходящи обувки и многослойно топло облекло. По-добре е да ви стане топло и да съблечете някой слой от облеклото си, отколкото да измръзнете, защото не сте облечени достатъчно дебело. Носете ръкавици и шапка, а в прехода можете да си помагате и с щеки. Вземете с вас и топли напитки, както и храна. Внимавайте за предупрежденията за лавини и проверявайте времето, особено при пресен сняг или лоша видимост. Когато влезете по-дълбоко в планината е възможно да се натъкнете и на диви животни. Проучете района предварително, за да няма неочаквани срещи.
Ако в крайна сметка усилията ви не дадат отражение и се контузите, съветваме да потърсите медицинска помощ и съвет. Ако се изгубите или нараните в планината можете да се обадите на телефон 112, които ще ви свържат с Планинска спасителна служба. Контактите на централен денонощен пост на ПСС са с кратък номер 1470 (за всички мобилни оператори) и тел.: 02 963 2000. Не забравайте и вашата планинска здравна застраховка!
Сила БГ Тийм ви пожелава безопасни зимни спортове и много забавления в снега!
Последвайте ни:
Instagram: https://www.instagram.com/silabg
TikTok: https://www.tiktok.com/@silabg.com
Facebook: https://www.facebook.com/silabg
YouTube: https://www.youtube.com/@silabgcom