За да предпазим децата от върлуващите вируси, трябва да предприемем навременни мерки. Освен носене на маска, често миене на ръцете и спазване на дистанция от съучениците, децата трябва да приемат необходимите витамини и минерали с всяко хранене.
Цинк – важен за детското здраве
Цинкът е един от най-добрите минерали, който може спомага за правилния растеж на детето. Той се съдържа основно в храните богати на протеин. Помага за растежа, има антиоксидантно действие, подсилва имунната система и помага за по-бързото зарастване на рани, които са чест партньор в игрите. Храните богати на цинк са млечните продукти, червеното месо, ядките и ракообразните, които е добре да присъстват в менюто на вашия пакостник.
Дневният прием на цинк при малчуганите е следният:
0 до 6 месеца: 2 mg
Кърмачета 7–12 месеца: 3 mg
1 до 3 години: 3 mg
4-8 години: 5 mg
9–13 години: 8 mg
14–18 години (момчета): 11 mg
14–18 години (момичета): 9 mg
И ако не ви се мисли какво да приготвяте всеки ден, за да набавите необходимите количества цинк на вашата рожба, можете да изберете мултивитамини със съдържание на цинк. С тях си гарантирате, че детето ще е здраво през цялата учебна година.
Пробиотици – грижа за стомаха също е важна
Пробиотиците са важни за храносмилателната система на вашето дете. Кисело мляко, кисело зеле или аспержи са част от естествените пробиотици, които балансира чревната флора. Те произвеждат т.нар. добри бактерии в организма, които спомагат за правилното усвояване на храната и по-доброто храносмилане, като намалява усещането за тежест или болка в стомаха след хранене.
Пробиотиците са особено подходящи при приема на антибиотик или други лекарства, като превенция от стомашни разтройства. Повечето медикаменти, особено антибиотиците, дразнят стомаха и червата, с което затрудняват храносмилането или причиняват болка.
Ядките – перфектното допълнение към следобедната закуска
Орехите, конопеното семе, тиквените семки или чиа са богати на алфа-линоленова киселина, която е растителната форма на омега-3 мастни киселини.
Още по темата
Освен на омега-3, ядките са богати на протеини, фибри, моно- и полиненаситени мазнини, калий, магнезий, цинк, мед, манган и витамини Е, В6, В12 и А. Ако искате допълнителна защита от вируси и болести, харанителните добавки с омега-3 са изключително подходящи за целта.
„Зеленчуци, който не яде...”
Песента е най-подходящият начин да обясните на вашето дете защо е добре да яде броколи или грейпфрут. Повечето плодове и зеленчуци са богати на антиоксиданти и витамини. Зеленолистните храни трябва да са основна част от ежедневното хранене на вашето дете, защото ще му набавят някои от най-необходимите за неговия растеж витамини като витамини А, С, Е, В2, В6, К, калий, фолиева киселина, магнезий, калий и цинк.
Витамини Ц и Д– за висок имунитет през цялата година
Витамините Ц и Д са едни от най-познатите витамини, защото подсилват имунната система. Витамин Ц е познат с антиоксидантното си действие и защитата, която осигурява срещу вирусни заболявания. Освен това той засилва процеса по усвояване на желязо в организма, помага за по-бързото заздравяване на рани и подсилва костите и ставите. Витаминът повишава физическата активност, за да може вашият малчуган да е максимално активен през деня.
Витамин Д или познат още като „слънчевият витамин” подсилва имунната система, подобрява концентрацията и функциите на нервната система. Освен това той подсилва костите и зъбите и е изключително подходящ за прием през зимните месеци.
Новата учебна година е по-вълнуваща от всякога заради новите условия, в които ще учат децата. Есента чука на вратата ни, а студените дни тепърва предстоят, с тях идват и вирусите. Ние сме техните герои, затова трябва да се изправим срещу вирусите, с помощта на меч от витамини и щит от минерали, за да могат да тичат на воля и да растат безгрижно.