„Какви добавки да пия след тренировка?”
„Каква е разликата между протеин изолат и концентрат?”
„Кога да пия мултивитамини?”
Тялото ни се състои от толкова много клетки, вещества, процеси и всички те в комбинация правят организмите ни неповторими. Здравословният начин на живот и грижата за себе си, за щастие е нещо, към което всеки ден се обръщат много хора. Но когато си начинаещ, е трудно да се ориентираш в свят толкова богат на мнения и съвети, някои от които противоречиви. Независимо какви са целите ти в спорта или фитнеса, от огромно значение е „горивото”, с което зареждаш тялото си.
Балансираното хранене е от огромна важност за всички нас, но особено за физически активните хора, които „изгарят” повече. Витамини от зеленчуците и плодовете, протеин от чисто месо, полезни въглехидрати и мазнини, както и някои неща, които си позволяваме да хапваме, просто, за да сме щастливи. Колкото комплексно е тялото ни, толкова комплексни са и веществата, които трябва да му осигуряваме, за да сме здрави.
В някои случаи можем да му помогнем и с хранителни добавки. Обаче откъде да започнем? Решихме да създадем поредицата „Силата е в добавките - наръчник за начинаещи”, с която се надяваме да ти помогнем да избереш правилните хранителни добавки според нуждите на твоето тяло, като ти разясним за какво се приемат най-популярните и често срещани добавки. Това е първа част, в която ще си говорим за мултивитамините и протеина.
Мултивитамини/Мултиминерали
Започваме с най-често срещаната добавка, а именно мултивитамините. Продуктите на пазара са разнообразни, с различно съотношение в съдържанието на витамини и минерали. За да бъдем полезни в избора, ще разясним защо е хубаво да ги приемаме, ще изброим тези, които се срещат най-често и какви са ползите и функциите им за човешкото тяло.
Каква е разликата между витамините и минералите?
Витамините помагат на тялото ни при различни процеси, като метаболизъм, имунна функция, клетъчен растеж, а дефицитът им може да повлияе и на психичното ни здраве. Освен това ни предпазват от заболявания и имат антиоксидантно действие. Антиоксидантите предпазват клетките ни като се борят със свободните радикали, които от своя страна са нестабилни молекули, причинени от стрес и нездрвословен начин на живот и могат да атакуват тялото ни.
Витамините се разделят на две категории. Водоразтворими – не се съхраняват в тялото ни и трябва да се консумират редовно. Тук участват витамин C и витамини от групата B. И мастноразтворими – могат да се съхраняват в мастните тъкани на тялото. В тях влизат витамини A, D, E, иК.
Минералите поддържат физиологични функции включително здравето на костите, нервната функция, свиването на мускулите и хидратацията. Има два вида. Макроминерали, а именно калций, магнезий, фосфор, калий, натрий, хлорид, сяра, които са ни нужни в по-големи количества. И микроминерали като йод, желязо, манган, мед, цинк, коблат, флуроид и селен, нужни в по-малки количества.
Въпреки, че витамините и минералите са необходими на всяко тяло, за да фунционира правилно, е добре решението какви мултивитмамини да приемаш, да се вземе спрямо личните ти нужди. Диетата, възрастта, пола, метаболитните процеси и още много фактори могат да бъдат взети предвид.
Още по темата
Как да се приемат мултивитамините?
Хубаво е съдържанието на всеки витамин и минерал да е минимум 100% от препоръчителните дневни дози, като е препоръчително да се приемат сутрин с хранене.
Протеин на прах
Има няколко вида протеин на прах, всеки от които с различни свойства.
Суроватъчният протеин (whey protein) се усвоява бързо от тялото и е богат на аминокиселини. Извлича се от суроватката на мялкото и е може би най-популярният избор. Суроватъчният протеин може да бъде два вида. Концентрат и изолат.
Суроватъчният протеин концентрат (whey protein concentrate)обикновено съдържа между 70-80% протеин, но и допълнителни хранителни вечества като мазнини, въглехидрати, витамини и минерали. В повечето случаи е по-евтин от изолата и има по-богат вкус и кремообразност.
Суроватъчният протеин изолат (whey protein isolate) е с по-високо процентно съдържание протеин и преминава през допълнителна обработка, за да се отстранят част от мазнините и въглехидратите. По този начин той има по-малко калории, което е добра опция за хората, които искат да намалят теглото си. Друго предимство е, че се усвоява по-бързо след прием, което го прави популярен избор след тренировка и освен това не съдържа лактоза.
Касеинът е друг вид протеин, които има различна полза за тялото от суроватъчният. Касеинът е сложен протеин и се абсорбира бавно от организма. Служи много добре при възстановяване на мускулите, предотвратява катаболизма и е пълноценен източник на аминокиселини, съдържайки всички есенциални такива. Отново се добива от млякото, като в процеса се разделя от суроватката.
За хората, които избягват млечните продукти са създадени така наречените веган протеини или протеини на растителна основа. Най-често те се извличат от грах, соя, ориз, леща, боб и други, като процеса зависи според самото растение. Някои от тях притежават всички 9 незаменими аминокиселини, което ги прави пълни протеини. Имат по-ниско съдържание на наситени мазнини в сравнение с протеините от животински произход. Много от веган протеините съдържат антиоксиданти и са с високо съдържание на фибри.
Отново припомняме, че всяка добавка трябва да се приема спрямо специфичните нуди на тялото ни. Например суроватъчният протеин концентрат може да пием след тренировка, ако искаме да покачм масата си. Изолатът приемаме отново след тренировка, но в случай, че имаме непоносимост към лактоза, той ще е по-удачният избор за нас. Касеинът, с по-бавното си абсорбиране от тялото, ще ни помогне във възстановяването и можем да го изпием преди сън. Веган протеинът е подходящ за хора, които избягват животинските продукти.
Когато наистина разбираме разликата между състава на добавките, които приемаме можем да изберем най-подходящата за личните ни нужди. Очаквайте втора част следващата седмица!
Последвайте ни в социалните мрежи:
Instagram - https://www.instagram.com/silabg/
TikTok - https://www.tiktok.com/@silabg.com
Facebook - https://www.facebook.com/Silabg/
Сила БГ Тийм!