Веганизъм е вид вегетарианска диета, която изключва месото, яйцата, млечните продукти и всички други животински продукции. Много вегани също така не ядат храни, които са били преработени с животински продукции, като например бялата рафинирана захар и някои вина.
Веганът е човек, който следва своя собствена диета и хранителен режим. Всички те сами определят какво точно могат и не могат да ядат, кога и как да се хранят – няма строго определена схема, по която да водят хранителния си начин на живот.
Въпреки, че има доста разногласия относно това дали някои храни могат да се консумират – например медът се вписва във веганската диета, но доста от хората, които следват този начин на живот не го консумират.
Повечето вегани разширяват определението за веганизъм, за да могат да си набавят всички необходими хранителни вещества. Други пък стриктно избягват продукти, тествани върху животни.
И тук включваме и любимите кожени палта!
Какво ядат веганите?
Това най-вероятно е въпрос на изключителен интерес. Веганската диета включва всички семена, бобови култури, зеленчуци и плодове и всички останали храни, които по някакъв начин ги комбинират.
Още повече – много разновидности на вегански хранителни режими започнаха да набират популярност – вегански хот-дог, сладолед, сирене, майонеза и не-млечен йогурт, както и вегански бургери и други заместители на месните продукти.
Много храни се асоцират с веганизма, като например соевото мляко, заместители на млечните продукти, сирене тофу, но много от веганите не обичат сирене тофу. Веганите ядат доста от храните, които ядат всички хора през деня – зелена салата, спагети, фъстъчено масло, сандвичи, чипс и всякакви сосове.
Например, храни като например „веганско бурито” без сирене или сметана, може да се нарече вегански продукт. Паста с доматен сос или всякакъв друг вид тестени изделия без месо или сосове с млечна основа могат да се нарекат вегански ястия.
Още по темата
Как мога да стана веган?
Някои хора доста лесно се приспособяват и преминават от обикновения си хранителен режим към вегански такъв. Други пък имат изключителни трудности – важното е да имаш желание и да правиш всичко доброволно, за да се получат нещата!
Няма точно определена схема, по която да „преминем” от здравословната страна на живота.
А всъщност – здравословно ли е всичко това?
Балансираната веганска диета може да предложи много ползи за здравето – дори да помогне при случаи на сърдечни заболявания! Много диетолози и експерти по храненето препоръчват веганите да обогатят хранителния си режим с хранителни добавки, богати на витамин В12 и соево мляко – то изобилства от витамини и се доближава най-много до обикновеното прясно мляко, което снабдява организма с всички необходими витамини, минерали и макронутриенти.
Правилно изготвения персонален вегански план за хранене може да има много ползи за здравето – а и е добър начин да опитате нови храни, които до сега така или иначе не сте успявали да включите в дневното си меню!
Веганските диети са по-богати на фибри, много витамини и минерали и са бедни на калории.
Няколко причини да станеш веган
Хората стават вегани поради различни причини, включително етнически, в помощ на околната среда и лични причини, най-често здравословни.
И както във всяка една култура, във веганизма също има крайности – има вегани, които изключват носенето на кожени дрехи с животински кожи и пера, вълна, пчелен восък и други животински продукти.
Те приемат, че животните трябва да служат за забавление, а не храна.
Веганите, които предпазват околната среда, смятат, че земеделието и начините за производство на месо, яйца и млечни продукти причиняват необратими щети за планетата ни.
Как обаче да си набавям достатъчно протеин с веганската или вегетарианската ми диета?
Ако се притесняваш дали ще успяваш да си набавяш достатъчно протеин докато следваш веганска или вегетарианска диета, то можеш да останеш изненадан колко много източници на протеин има в растителна форма!
Много хора смятат, че могат да получават протеин само от животински източници – месо и яйца, но ние ще ти покажем няколко алтернативи, от които можеш да се възползваш:
Боб, леща и бобови растения
Всички бобови растения са отличен вегански и вегетариански източник на протеин, така че можете спокойно да ги включите в новия си хранителен режим и да се радвате на завидни резултати!
Съдържание на протеин: варират различно за всяка бобова култура – например, консервираните бобови растения съдържат около 13,4 грама протеин.
Защо да хапваш: Бобовите растения са едни от най-често срещаните храни, изобилстващи от протеин, до които прибягват всички вегани и вегетарианци. Можете да намерите бобови растения навсякъде – на пазарите, в магазините, дори в градината на баба и дядо!
Сирене тофу и други соеви продукти
Може би сте опитвали сирене тофу и соево мляко досега – но какво ще кажете за едамаме, соев сладолед, соево кисело мляко, соеви ядки или дори соево сирене?
Като допълнителен бонус, много марки, произвеждащи сирене тофу и соево мляко са обогатени с други хранителни вещества, от които вегетарианците и веганите се нуждаят – калций, желязо и витамин В12.
Съдържание на протеин: Половин купичка сирене тофу съдържа 10 грама протеин, а соевото мляко – цели 7 грама протеин в една чаша!
Защо да хапваш: Можеш да добавиш малко тофу в почти всичко, което готвиш – паста, салати, картофи, сосове, супи или тестени изделия!
Киноа и други зърнени култури
Всички зърнени култури са източници на протеин, но царицата сред пълнозърнестите храни си остава киноата – тя е изключително богата на протеин!
Други пълнозърнести храни, включително и пълнозърнестия хляб, кафявия ориз и ечемик са здравословен източник на протеин за всеки веган или вегетарианец!
Съдържание на протеин: Само една чаша варена киноа съдържа цели 18 грама протеин, както и 9 грама фибри!
Защо да хапваш: пълнозърнестите култури са изключително изгоден и вкусен начин да си набавяш протеин! Достъпни са навсякъде!
Ядки, семена и растителни масла
Ядките, включително фъстъците, кашуто, бадемите и орехите, съдържат протеин, както и семената – сусамово семе и слънчоглед. Тъй като повечето ядки и семена са с високо съдържание на мазнини, много вегани или вегетарианци ги избягват.
Но това не бива да е така – не можете да лишите дневните си нужди от протеин заради такива предразсъдъци!
Растителните мазнини са вкусни, а и знаем колко много обичаш фъстъчено масло!
Съдържание на протеин: Две супени лъжици фъстъчено масло съдържат цели 8 грама протеин!
Защо да хапваш: Има ли смисъл да те убеждаваме?
Заместители на месото
Направи си вегански бургери – и преди да си отказал, само се замисли! Повечето заместители на месото се произвеждат от соев протеин, пшеничен протеин или комбинация от двете! Е ако има по-богат източник на протеин – здраве му кажи!
Съдържание на протеин:цели 10 грама протеин!
Защо да хапваш:Защото можеш да си направиш здравословно неделно бургер-парти с приятели!
Tемпе
Темпе е традиционен соев продукт произлизащ от Индонезия. То е направено от контролирана ферментация на соевите зрънца, оформяйки ги в сбита тестяна форма, напомняйки вегетариански бургер.
Прекрасна алтернатива за тези, които не са почитатели на сиренето тофу.
Съдържание на протеин:100 грама темпе осигуряват около 18 грама протеин!
Защо да хапваш: За да не ядеш тофу!
Протеин на прах (хранителни добавки)
Aми ако ти си бодибилдър, които не може да приема всички изброени хранителни източници на протеин, понеже ще му се наложи да си ги набавя дневно в промишлени количества, как тогава ще дадеш на организма си нужната доза протеин?
Чрез хранителни добавки, разбира се! Просто трябва да четете етикетите и да избирате протеини с растителен произход!
Съдържание на протеин:Варира в зависимост от вида протеин
Защо да хапваш:За да заситиш дневната си нужда от протеин, как защо! И продължавай в същия дух!
СИЛА БГ Тийм!