сила бг магазин
сила бг медия
»
»
Алергия към суроватъчния протеин

Алергия към суроватъчния протеин

Често симптомите на алергията към млечната суроватка се бъркат с тези на лактозната непоносимост, но реално става дума за две отделни болести, засягащи различни системи от тялото. Алергията е проблем на имунната система (засяга още респираторната система и кожата), докато непоносимостта към лактоза е проблем на храносмилането.
 
Произход на симптомите
Кравешкото мляко е съставено от два компонента: суроватката, която е водниста и съдържа 20% от протеина в него, и казеинът – белите “бучки”, които се виждат във вкиснатото мляко и съдържат останалите 80% протеин. Имунната система “вижда” молекулите на суроватъчния протеин като вирусни тела и задейства защитен механизъм, започвайки да произвежда химикали срещу него. Реакцията на организма към тях води до симптомите на алергия, които болният може да усети както веднага след приема, така и часове след него. 



Симптоми на храносмилателната система
Подобно на страдащите от лактозна непоносимост, алергичните към млечната суроватка изпитват симптоми на диария, стомашни крампи, подуване, повдигане и повръщане. И докато непонасящите лактоза могат да приемат суплементи, улесняващи усвояването й, за алергичните към млякото единственото избавление е спирането на консумацията на продукти, съдържащи млечна суроватка – включително суроватъчни концентрати и изолати.

Симптоми на респираторната система
Алергията към суроватката понякога отключва типични за сезонните промени симптоми като кихавици, сърбеж в очите, кашлица и течащ нос. Възможно е да предизвика астма.
 
Симптоми на кожата
Алергията може да причини екземи и обриви. Някои изпитват подуване и зачервяване в областта на устата.
 
Анафилаксия
В някои случаи системите на тялото се претоварват от химикалите, произвеждани от имунната система. Резултатът е остра алергична реакция, наречена анафилаксия, която води до подуване на устната кухина, гърлото и въздухопровода до степен, затрудняваща дишането. Кръвоносната система също е засегната – кръвното налягане се повишава много силно и често причинява замайване и припадъци. И в двата случая се прибягва към спешна употреба на медикаменти, за да се избегне фаталния изход.



Как се избягват симптомите?
За съжаление, единственият начин да избегнете алергичната реакция, е като стоите далеч от всякакви храни и напитки, съдържащи суроватъчен протеин. Става дума за продукти като кисело и прясно мляко, масло, сирене, извара, млечен шоколад, кремове, сладолед, сметана и суроватъчни протеинови пудри. Бихте могли да ги замените с оризово, соево или кокосово мляко – те не съдържат вредните за вас съставки и са богати на витамин D и калций. Освен това трябва да наблягате на свежи плодове, зеленчуци и месо - освен ако не сте алергични и към животинските протеини.

Алтернативи на суроватъчния протеин
Животински протеини: пилешкото, телешкото, свинското и рибата съдържат всички важни аминокиселини и са доказани източници на протеин. Но ще е необходимо да си хапвате доста, за да си набавите същото количество протеин като в пудрата. Предлагаме ви да обърнете внимание на телешкия протеин MuscleMeds Carnivor, който е с 350% по-концентрирано съдържание на протеин от добре приготвена телешка пържола и е ползван от Кай Грийн, за да спечели турнира Arnold Classic през 2009 г!


Освен на месото, можете да заложите и на класиката в жанра – кокошите яйца

Растителни протеини: избягвайте на всяка цена соята, защото тя може да усложни допълнително алергичните реакции.
Заложете на екстракти от синьо-зелени водорасли, спирулина (един от най-мощните растителни източници на протеин), алгае, ориз и грах.
Това са естествени протеинови източници, особено подходящи, ако сте вегетарианци.
 
Финални думи

Екипът на Сила БГ ви пожелава успешни тренировки и здрав организъм!
 
В статията са използвани следните източници:
 
Снимка в началото на статията: jscreationzs
http://www.ehow.com/about_4727685_symptoms-allergy-whey.html
http://www.livestrong.com/article/432852-solutions-to-whey-protein-intolerance/
http://www.nutribodyprotein.com/protein-types.php
http://www.nutribodyprotein.com/protein-concerns.php
Ако тази статия ви е харесала, моля гласувайте за нея
Коментари
ДОБАВИ КОМЕНТАР
Име/Прякор *
Твоят E-Mail *
Коментар *
Реклама
Последни коментари
Не че съм заклет фитнес маниак, основно тренирам други спортове, но не ра ...
Не напразно Amix Nutrition ми е, любимата марка ! Просто The Best
Уникални както винаги
Интересно

"Когато има наличие на въглехидрати в тялото ни, те се разпадат на глюкоза, която пък се превръща в енергия и се транспортира до клетките в тялото ни. Ако глюкозата обаче не може да се разпадне, което би било налице, ако инсулинувите нива са твърде ниски или пък няма наличие на глюкоза, тялото започва да метаболизира мазнините за енергия. Разпада на мазнините повишава кетонните нива в кръвта водейки до кетоза. Кетозата може да възникне при болни от диабет Тип 1 (недостатъчно инсулин) , алкохолизъм, гладуващи и тези от нас на ниско-въглехидратна или висока на мазнини/протеини диета."

Реклама
Copyright © 2007 - 2024 silabg.com