сила бг магазин
сила бг медия
»
»
Мускулни фибри - видове и трениране

Мускулни фибри - видове и трениране

Ако някой ви запита за мускулните фибри, какво ще му отговорите? Разбирането на състава на нашите мускули може да накара постиженията ви в залата да изригнат. Самият Арнолд Шварценегер е имал това познание – да разделя мускулите си на фибри и да ги тренира поотделно за максимално ефективна тренировка.
 
Типовете мускулни фибри са бавно- и бързо-трепкащи. Ако някога сте бягали в маратон, успяли сте да го направите благодарение на “бавните” мускули – фибри тип 1. Те осигуряват мускулната издръжливост, като се свиват по-бавно и разчитат на кислорода за енергия. Измарят се по-бавно, имат гъсто покритие от митохондрии и капиляри и намират приложение в аеробните упражнения и дейностите от ежедневието.

 
Фибри тип 2 са бързо-трепкащите, и даже ги делим на тип 2а и 2б. Те се впрягат в употреба, когато дойде ред да вдигаме тежко. Характеристиките на тип 2а са бързо време на свиване, повече умора, повече митохондрии и по-малко капиляри. Използват се за продължителна анаеробна дейност. Тип 2б се характеризира с много бързо време на свиване, бърза умора, ниска гъстота на митохондрии и капиляри. Използва се за краткотрайни анаеробни дейности. 

 
Всеки човек има различни нива от всеки вид фибри. На теория атлетите са хора, които генетично разполагат с повече фибри от единия или другия тип. Спринтьорите, например, имат повече бързосвиващи се фибри. Вдигащите тежести или маратонците имат бавносвиващи се фибри. Мускулите могат да променят своите фибри, но в много нисък процент. 

 
Можете да разберете с какви фибри разполагате с помощта на елементарна техника. Тестът, създаден от доктор Хатфийлд, използва 80% от максималната тежест, която можете да използвате за едно повторение.

Използвайте онлайн калкулатор, за да изчислите приблизително тази тежест. Загрейте с няколко обичайни серии, след това опитайте да вдигнете максималната за едно повторение колкото можете повече пъти. 

Резултатите са:
  • По-малко от 7 повторения значат, че мускулът е съставен от над 50% бързосвиващи се фибри.
  • 7 до 12 повторения значат, че мускулът е съставен от еднакво количество бързи и бавни фибри.
  • Над 12 повторения значат, че мускулът е съставен от над 50% бавносвиващи се фибри.
 
Как да тренирате отделните фибри?
Няма нужда да ви убеждаваме, че е по-скоро безсмислено винаги да тренирате бавните фибри с големи тежести. И това си има приложение като вид стресово занимание за фибрите. Понякога също може да нападнете бързите фибри с висок брой повторения.
 
  • Бавни фибри – около 15 повторения с ограничена почивка под 60 секунди между сериите.
  • Бързи фибри тип 2а – между 6-14 повторения с почивка до 2 минути между сериите.
  • Бързи фибри тип 2б – между 1-4 повторения с поне 2 минути почивка между сериите.

Сила БГ Тийм

Информация: Athletic Extreme
Топ продукти за мускулен растеж и напомпване
153
.
00
лв.
Ако тази статия ви е харесала, моля гласувайте за нея
Коментари
ДОБАВИ КОМЕНТАР
Име/Прякор *
Твоят E-Mail *
Коментар *
Реклама
Последни коментари
Не че съм заклет фитнес маниак, основно тренирам други спортове, но не ра ...
Не напразно Amix Nutrition ми е, любимата марка ! Просто The Best
Уникални както винаги
Интересно

"Добавките ПРЕДИ и СЛЕД биват представяни основно в двата най-широко приложими и видимо ефективни типажа – отслабване и покачване на чиста мускулна маса. Основното за този тип продукти е, че те са много елементарни като състав, със съставки, които малко или много са морално остарели или прекалено ниско дозирани."

Реклама
Copyright © 2007 - 2024 silabg.com