сила бг магазин
сила бг медия
»
»
Силата е в добавките - наръчник за начинаещи. Част II – Незаменими аминокиселини и Глутамин

Силата е в добавките - наръчник за начинаещи. Част II – Незаменими аминокиселини и Глутамин

След като вече ви запознахме с мултивитамините и протеина на прах в първа част, идва ред на аминокиселините. В текста можете да разберете повече за незаменимите аминокиелини, за глутамина и какви са техните ползи и функции в тялото ни.

Незаменими аминокиселини                   
      

Аминокиселините са органични съединения, които се комбинират, за да образуват протеини. Протеините са дълги вериги от аминокиселини. Всеки протеин има своя собствена последователност от аминокиселини. Последователността кара протеина да приема различни форми и да има различни функции в тялото. И така, аминокиселините имат много важни роли в нашето тяло. Те помагат в разграждането на храната, увеличаването и възстановяването на телесни тъкани, създаването на хормони и невротрансмитери. Освен това са и източник на енергия, поддържат косата, кожата и ноктите здрави и укрепват имунната система.

Протеините са изградени от 20 вида аминокиселини. В тях има и заменими и незаменими. Заменимите се синтезират от тялото, но девет от тях са класифицирани като незаменими (или есенциални) аминокиселини, тъй като не могат да бъдат произведени от тялото ни. Те са хистидин, изолевцин, левцин, лизин, метионин, фенилаланин, треонин, триптофан и валин. Следователно тези аминокиселини трябва да се доставят от храната или от храниртелни добавки.

Сега накратко ще обясним какво прави всяка една от 9-те незаменими аминокиселини:

Хистидин– помага за производството на мозъчен химикал (невротрансмитер), наречен хистамин. Хистаминът играе важна роля в имунната функция на тялото, храносмилането, съня и сексуалната функция.

Изолевцин– участва в мускулния метаболизъм и имунната функция на тялото. Освен това помага производството на хемоглобин и регулира енергията.

Левцин– помага на тялото да произвежда протеини и хормони на растежа. Той също така помага за растежа и възстановяването на мускулната тъкан, лекува рани и регулира нивата на кръвната захар.

Лизин– участва в производството на хормони и енергия. Също така е важен за калция и имунната функция.

Метионин– помага за растежа на тъканите в тялото, метаболизма, детоксикацията,  усвояването на основни минерали, включително цинк и селен.

Фенилаланин– необходим за производството на допамин, епинефрин и норепинефрин и е важен за производството на други аминокиселини.

Треонин– играе важна роля в колагена и еластина. Тези протеини осигуряват структура на кожата и съединителната тъкан, помагат при образуването на кръвни съсиреци, което помага за предотвратяване на кървене. Треонинът играе важна роля в метаболизма на мазнините и имунната функция.

Триптофан– помага за поддържането на правилния азотен баланс на тялото и за производството на невротрансмитерасеротонин, който регулира настроението, апетита и съня.

Валин– участва в мускулния растеж, регенерацията на тъканите и производството на енергия.

С многобройните си функции и деветте незаменими аминокиселини са много важни за функциите на тялото.



Глутамин


Глутаминът е най-разпространената заменима аминокиселина, която тялото може да произведе. Най-често се среща в скелетните мускули. Дори с такова голямо количество в тялото, глутаминът все още се счита за условно незаменима аминокиселина, защото понякога организмът просто не може да произведе достатъчно. Обикновено това се случва по време на силен стрес, като възстановяване от наранявания или боледуване.

Глутаминът се среща естествено в протеини като яйца, месо, суроватка и казеин и е необходим на протеина, за да бъде пълноценен. Пълните протеини са необходими за увеличаване на мускулите и възстановяване. Имунната система също го предпочита като източник на „гориво”, защото го разгражда по-бързо от гликогена. Гликогенът е въглехидрат, разграден до най-простата форма за съхранение и се използва от тялото за енергия.

Аминокиселината често се рекламира като средство за изграждане на мускули. Това всъщност важи само за хората в болестно състояние, когато са по-податливи на загуба на тегло. Доказано е обаче, че глутаминът подпомага възстановяването чрез намаляване на мускулната болка и увеличаване на попълването на гликоген, което означава повече енергия за мускулите. Ако можем да се възстановим по-бързо, можем да тренираме по-редовно, което в дългосрочен план може да се равнява на повече мускули. Изследвания от всякакъв вид също показват, че глутаминът подобрява имунната система след тренировки за издръжливост, което може да помогне да бъдем по-здрави и да тренираме повече.

Затова Сила БГ препоръчва:

EAA Powder от Everbuild


Една доза: 12 гр. (2 мерителни лъжички)
Дози в опаковка: 30
Начин на употреба: Разтворете една доза в 250-300 мл. вода, или напитка по избор.
 

L-Glutamine
от Scitec


Eднa дoзa: 1 пълнa чaeнa лъжичĸa (6 g)         
Дoзи в oпaĸoвĸa: 50/ 100
Haчин нa yпoтpeбa: Πpиeмaйтe 1-3 дoзи днeвнo. Зaдължитeлнo cи ocигypeтe 1 дoзa cлeд тpeниpoвĸa и 1 дoзa вeчep, пpeди лягaнe.
 
Надяваме се да сме ви били полезни и този път. Ако има някоя хранителна добавка, за която искате да знаете повече, можете да ни оставите коментар под пост в социалните мрежи.

Ако темата за хранителните добавки ти е интересна, препоръчваме книгата "Голямото магическо хапче" на Радомир Рачев. С дългогодишен опит в сферата и няколко собствени магазина, част от франчайза на Сила БГ, Радомир наистина знае много! Можеш да намериш книгата му тук.



Последвайте ни:
 Instagram: https://www.instagram.com/silabg
TikTok: https://www.tiktok.com/@silabg.com
Facebook: https://www.facebook.com/silabg
YouTube: https://www.youtube.com/@silabgcom   
 
Сила БГ Тийм!
 
Ако тази статия ви е харесала, моля гласувайте за нея
Коментари
ДОБАВИ КОМЕНТАР
Име/Прякор *
Твоят E-Mail *
Коментар *
Реклама
Споменати продукти
25
.
80
лв.
66
.
00
лв.
Последни коментари
Не че съм заклет фитнес маниак, основно тренирам други спортове, но не ра ...
Не напразно Amix Nutrition ми е, любимата марка ! Просто The Best
Уникални както винаги
Интересно

"Изследователите са провели три изследвания с участието на футболисти, джудо експерти и бадминтон играчи. Те тествали уменията на спортистите по време на тренировка и по време на важни събития, които са се провели пред голяма тълпа и видео камери. Изследователите са тествали само десноръки хора. Резултатите сочат, че спортистът е по-малко вероятно да загуби самоконтрол, когато стиска топката в лявата си ръка, отколкото ако я стиска в дясната."

Реклама
Copyright © 2007 - 2024 silabg.com